Narty2022 6
Narty

Narty we Francji 2022

Wypoczynek zimowy w Polsce

Jak byłem dzieckiem zawsze lubiłem jeździć na nartach. Marzyłem wtedy o stoku z którego można by jechać parę minut. Pierwsze wyjazdy w polskie góry to było coś. Stok o długości kilometra robił wrażenie. Co prawda narzekało się na kolejki i tłok, jednak wcześnie rano lub wieczorem ludzi było zdecydowanie mniej.

Białka to świetnie przygotowany ośrodek, w którym spędziliśmy masę czasu, jednak wraz ze wzrostem umiejętności (głównie dzieciaków) i po wysłuchaniu jak to Alpy są piękne, zaczęliśmy poważnie myśleć o nartach za granicą.

Po pierwszym wyjeździe do Austrii już wiedzieliśmy, że Alpy tak, ale logistyka codziennego dojazdu do ośrodka z kwatery to nie dla nas. Chcemy mieszkać na stoku i mieć możliwość w każdej chwili wrócić do apartamentu.

Tak o to narodził się pomysł na wyjazd na narty we Francji.

Dlaczego warto jechać na narty do Francji?

Wyjazd do Francji wiąże się z pewnymi minusami, ale wg mnie zalet jest zdecydowanie więcej. Najczęściej w rozmowach ze znajomymi padają takie argumenty:

 • Daleko – 1800km trzeba przejechać i dla wielu osób jest to granica nie do przeskoczenia. My na szczęście nie mamy tego problemu
 • Drogo – sami zdecydujcie na podstawie moich wyliczeń.
 • Brak polskich instruktorów – jeżeli komuś zależy, to można wybrać ośrodek w którym są również polscy instruktorzy.

Ja zazwyczaj odpowiadam tak:

 • Apartament blisko stoku
 • Duże ośrodki (te największe mają po 300km tras narciarskich)
 • Różnorodne trasy do wyboru (strome czarne i widokowe zielone)
 • Pusto na stokach
 • Brak kolejek do wyciągów
 • Pogoda – zdecydowanie bardziej przewidywalna niż w Polsce.
 • Tanio! – wg mnie oferta wyjazdu do Francji jest zdecydowanie korzystniejsza cenowo niż porównywalne oferty w Austrii, Włoszech czy nawet Polsce.

Francuskie Alpy to piękne widoki

Zanim dojdziemy do podliczenia kosztów (bo przecież są ważne) pamiętajcie, że narty to wypoczynek. Uwielbiam odpoczywać w przepięknym miejscu, gdzie mogę usiąść na trasie, oglądać zachód słońca i piękne góry. Ze szczytów widoki są jeszcze piękniejsze.

Ośrodek Saint-François-Longchamp

Tym razem trafiliśmy do rewelacyjnego ośrodka. Nie dość, że apartament na stoku, to jeszcze z najlepszym widokiem na trasy i dolinkę. Aby móc założyć narty trzeba było podejść tylko 20 metrów pod górkę. Do najbliższego sklepu było ok 600 metrów, więc wieczorem wychodziliśmy na krótki spacer.

Teren narciarski to ok 130km i w zasadzie są to dwa ośrodki połączone w jeden. Nasz karnet umożliwiał korzystanie ze wszystkich wyciągów i tras.

mapa tras ośrodka narciarskiego

Większość stanowią trasy szerokie i są ratrakowane codziennie (część czarnych tras nie była ratrakowana w ogóle). Prawie wszędzie można zjechać z wytyczonych tras i jeździć offroad. Dzięki temu nie ma wrażenia tłumu. Do wyciągów nie czeka się więcej niż minutę, a jak się wybierze mniej popularną trasę to można jeździć na niej samemu. Nie bez znaczenia był fakt, że tym razem na narty do Francji udaliśmy się pod koniec stycznia (pierwszy tydzień ferii w mazowieckim) i zdążyliśmy przed feriami we Francji. Dzięki temu młodzieży było stosunkowo mało.

Na koniec dnia nie było również problemów z muldami. Pojedyńcze sztuki nie zabierały przyjemności z jazdy.

Dzięki temu, jednego dnia można było zrobić ponad 50 km (jeżdżę rodzinnie w tempie najwolniejszego narciarza w grupie)

podsumowanie dnia

Czas na stoku można spędzić od godziny 9 do ok 16:30 (ostatni wjazd na górę). Nie było tutaj możliwości jazdy nocnej i uwierzcie mi – nie ma takiej potrzeby. Jak po całym, intensywnym dniu wracacie do apartamentu, to zostaje czas na kąpiel, dobre jedzonko, pyszne ciacho przywiezione przez żonę (w tym roku to domowe ciasto murzynek – mniam) i trochę zabawy przy kartach/grach lub cokolwiek lubicie. O 22 zazwyczaj i tak byliśmy już w łózkach 😉

Dla osób bez dzieci lub bardziej rozrywkowych oczywiście dostępne są puby/dyskoteki 🙂

Podsumowanie kosztów:

Podliczmy więc to, co zapewne wszystkich najbardziej interesuje. Jednym słowm, ile to kosztuje?

Podsumowane są faktyczne koszty poniesione w 2022 roku w lutym.

 1. Nocleg, karnety, ubezpieczenie. – 1470 pln/osobę. Ta kwota może się różnić pomiędy osobami. Dzieci i seniorzy czasem płacą mniej. W cenie jest nocleg, karnety (na 7 dni) oraz ubezpieczenie. Muszę dodać jednak, że tym razem wybraliśmy większy ośrodek i apartament na stoku. Były oferty w mniejszym ośrodku 300 metrów od wyciągu za 600 pln/osobę!
 2. Ubezpieczenie na dodatkowe dni podróży – 50 pln/osobę
 3. Podróż – 2350pln. Są to wszystkie koszty związane z samochodem (paliwo, winiety, autostrady)
 4. Noclegi po drodze – 665 pln. Ponieważ droga daleka, to śpimy po drodze. Cena zawiera dwa noclegi w dwóch pokojach ze śniadaniem! – Jeżeli wam to nie przeszkadza, możcie jechać bez noclegu.
 5. Jedzenie na miejscu – tutaj kwoty nie podaję, bo to zależy od tego co lubicie. My po drodze zajeżdzamy do supermarketu i robimy duże zakupy na cały tydzień. Na miejscu są mniejsze sklepy, oczywiście ceny są droższe, więc zazwyczaj tylko uzupełniamy zapasy o świeże pieczywo. Jedzenie robimy jak w domu, gdyż apartament wyposażony jest w kuchenkę/mikrofalę/zmywarkę.
 6. Jedzenie w restauracji/na stoku – ceny orientacyjne:
  • Piwo – 7,5 Euro
  • Frytki – 5 Euro
  • Herbata/kawa – 5 Euro
  • Pizza – 14 Euro

Dodam, że dwa lata wcześniej płaciliśmy sporo mniej za jedzenie i picie na stoku – to zapewne skutek pandemii.

Podsumowując nasze koszty wyjazdu na narty we Francji dla 4 osobowej rodziny: ~9000 pln

Do tego doliczyć musicie sobie jedzenie na miejscu/drodze.

Jeżeli pojedziecie ze znajomymi w jednym samochodzie (dwie pary) to koszty są mniejsze.

Czy wyjazd na tydzień na narty we Francji jest wystarczający?

To oczywiście zależy… 😉

Dla mnie tydzień na nartach w Polsce to zdecydowanie za mało. Osoba dużo i szybko jeżdżąca, w Alpach może w jeden dzień zrobić więcej, niż w tydzień w polskich górach. Ponieważ ja lubię jeździć rodzinnie, to moje ilości kilometrów nie są wyżyłowane i inni uczestnicy zrobili podobny kilometraż (ja zaliczyłem raptem parę górek więcej). Łącznie, w tydzień czasu przejechałem 290 km (same zjazdy)

Filmowa relacja z wyjazdu na narty we Francji w 2022 roku

Zapraszam na Filmy 🙂

Jak film Ci się podobał, to kliknij like, subskrybuj, dzwoneczek. Dzieki temu kanał się rozwinie a youtube zazwoli na dodatkowe funkcjonalności.
Jeżeli uważasz, że kanał/blog warty jest rozwijania to zaproś mnie na wirtualne piwo lub kawę. Dzięki temu zdobędę środki na rozbudowę kanału. 

Apartament wraz z karnetem kupiłem na Snowtrex.

Korzystając z tego linka otrzymacie rabat 90pln na swój wyjazd.

Ja osobiście polecam narty we Francji!

Jeżeli nie czytaliście jeszcze mojego podsumowania roku 2021 to zapraszam serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *